2020 Sundance Film Festival Winners

U.S. Grand Jury Prize & Audience Award: Dramatic — Minari, directed by Lee Isaac Chung

U.S. Grand Jury Prize: Documentary — Biys State, directed by Jesse Moss and Amanda McBaine

Directing Award: U.S. Dramatic — Radha Blank for The 40-Year-Old Version

Directing Award: U.S. Documentary — Garrett Bradley for Time

Waldo Salt Screenwriting Award — Edson Oda for Nine Days

U.S. Dramatic Special Jury Award: Neorealism — Eliza Hittman for Never Rarely Sometimes Always

U.S. Dramatic Special Jury Award: Auteur Filmmaking — Josephine Decker for Shirley

U.S. Dramatic Special Jury Award: Ensemble Cast — Charm City Kings

U.S. Documentary Special Jury Award: Innovation In Nonfiction Storytelling — Dick Johnson Is Dead, Kirsten Johnson

U.S. Documentary Special Jury Award: Editing — Welcome to Chechnya, Tyler H. Walk

U.S. Documentary Special Jury Award: Social Impact Filmmaking — Elyse Steinberg, Josh Kriegman and Eli Despres for The Fight

U.S. Documentary Special Jury Award: Emerging Filmmaker — Arthur Jones for Feels Good Man

Audience Award: U.S. Documentary — Crip Camp, directed by Nicole Newnham and Jim LeBrecht

Audience Award: World Cinema Documentary — The Reason I Jump, directed by Jerry Rothwell

World Cinema Dramatic Audience Award & Special Jury Award: Best Screenplay — Identifying Features, Fernanda Valadez and Astrid Rondero

World Cinema Grand Jury Prize: Dramatic — Yalda, a Night for Forgiveness, directed by Massoud Bakhshi

Directing Award: World Cinema Dramatic — Cuties, directed by Maïmouna Doucouré

World Cinema Dramatic Special Jury Award: Visionary Filmmaking — Lemohang Jeremiah Mosese for This Is Not a Burial, It's a Resurrection

World Cinematic Dramatic Special Jury Award: Acting — Ben Whishaw for Surge

World Cinema Grand Jury Prize: Documentary — Epicentro, directed by Hubert Sauper

Directing Award: World Cinema Documentary — The Earth Is Blue as an Orange, directed by Iryna Tsilyk

World Cinema Documentary Special Jury Award for Creative Storytelling — The Painter and the Thief, directed by Benjamin Ree

World Cinema Documentary Special Jury Award for Cinematography — Acasa, My Home, Mircea Topoleanu and Radu Ciorniciuc

World Cinema Documentary Special Jury Award for Editing — Softie, Mila Aung-Thwin, Sam Soko and Ryan Mullins

NEXT Audience Award Presented by Adobe — I Carry You With Me, directed by Heidi Ewing.

The Alfred P. Sloan Feature Film Prize — Tesla, Michael Almereyda

Movie lovers, take note! Minari and Boys State win the top prizes at the 2020 Sundance Film Festival. Be sure to add these, and the rest of the winners, to your 2020 must-see lists.